Proč si pořídit bivak na ryby?
Plánujete vícečlennou rybářskou výpravu na několik dní? Pak by se vám mohl hodit bivak, do kterého se budete moci schovat, jak před náhlým deštěm, tak v něm i přenocovat.
Před samotným zakoupením bivaku je více než vhodné uvědomit si, jaké vlastnosti od něj očekáváte.
Jednotlivé bivaky se liší svou velikostí. Tou je zároveň určen i počet osob, které rybářský bivak mohou pohodlně obývat. Pokud se chystáte vyrazit za rybolovem na vlastní pěst, bohatě vám postačí přístřešek pro jednu osobu. Každý bivak bývá vybaven lehátkem, na kterém si bez problému odpočinete.
Právě počet jednotlivých lehátek určuje i počet osob. Dnešní nejpoužívanější bivaky jsou vybaveny dvěma až třemi lehátky, čímž se rybářská výprava může snadno proměnit v zážitek pro menší rodinu či skupinu přátel.
Dalším důležitým aspektem je délka výpravy. V případě, že se k vodě chystáte sám a na pouhých pár dní, doporučujeme vám spíše pořízení jednoduchého rybářského přístřešku či tzv. brolly. Brolly je typ bivaku, který je částečně, popřípadě úplně uzavíratelný a snadno sestrojitelný i opětovně složený během pouhé minuty.
Slouží jako skvělá ochrana proti dešti i prudkému slunci, neboť je vybaven stříškou, umístěnou na předním panelu přístřešku. Pokud však plánujete např. i čtrnáctidenní výpravu, bude se vám hodit spíše klasický větší bivak pro více členů. Vždy se zaměřte i na rozměry a hmotnost bivaku.
Posledním parametrem je zajisté cena bivaku. V dnešní době na trhu naleznete nepřeberné množství různých rybářských přístřešků, a tak je důležité věnovat pozornost převážně materiálu, ze kterého je bivak vyroben, i aktuálnímu stavu vaší peněženky.
Před samotným zakoupením bivaku se však pokuste všímat si jeho důležitých částí.
Váš pohled by měl směřovat k vodnímu sloupci, který je jednou z nejpodstatnějších vlastností bivaku, neboť definuje nepromokavost příbytku. Dále je to řešení moskytiéry a oken. Pamatujte, že pokud se na výpravu vydáte v létě, budete se chtít chránit před večerním otravným hmyzem právě kvalitní moskytiérou.
V zimě naopak potřebujete udržovat v přístřešku teplo a sucho, tím pádem by bivak měl být vybaven uzavíratelným vchodem i okny. Neopomeňte ani samotnou konstrukci bivaku a s ní související uchycení příbytku k zemi, tedy dostatečný počet otvorů pro volně prodejné kolíky.
Co se týče podlahy rybářského bivaku, tak ta je nejčastěji řešena z kvalitního PVC materiálu, který je odnímatelný pomocí suchého zipu či kolíčků.
Pro zjednodušení si pamatujte, že bivaky se dělí základně do dvou kategorií. Jsou to deštníkové přístřešky, nebo-li brolly, a klasické bivaky. S brolly jsme se již seznámili výše, nyní tedy pár slov o klasických bivacích.
Celkově jsou mohutnější a těžší, zároveň však také komfortnější a v terénu stabilnější. Rozhodně se hodí na delší výpravy, nejčastěji dvou osob. Doporučujeme zakoupit k němu přehoz, který zajišťuje tepelný komfort i v chladnějších měsících.