Pořídit dětem mazlíčka?
Žadonění o zvířátko přijde nejspíše dříve či později v každé rodině s dětmi. Nevíte, zda dětem pořídit zvířátko, zda se o něj dokážou postarat a jak nastavit pravidla v péči o mazlíčka? A jaké zvíře si pořídit do menšího bytu?
Touha po vlastním zvířeti se většinou objeví u každého dítěte, jenom si vzpomeňte na své dětství. Vlastnit zvíře je ale pro děti ohromným přínosem, přebírají za něj totiž plnou zodpovědnost, musí se o něj naučit starat a nemohou si jen tak říct, že už zvíře nechtějí. Na těchto pravidlech se ale musíte domluvit s dětmi dopředu. Když se rozhodnete zvíře koupit, sedněte si s dětmi a vysvětlete jim, že se o zvířata musí starat, co všechno péče o konkrétní zvíře obnáší a co je čeká za práci. Pokud nadále o zvíře stojí, pak si ideálně vytvořte s dítětem jednoduchou „smlouvu“ kde vám potvrdí, že se o zvíře bude starat a jakým způsobem. Tohle je důležité, až se totiž jednou rozhodne, že se o zvíře starat nechce, můžete dítku ukázat, že jste na tom ale byli domluvení.
Pokud dítě přistoupí na to, že se o mazlíčka bude starat, pak už nebrání nic tomu mazlíčka pořídit. Dohodněte se s dítětem, jaké zvíře si pořídíte. Do bytu doporučuji spíše drobnější zvířata, jako je morče či králík. Ti navíc nejsou tolik nároční na péči a nepotřebují třeba venčení a podobně. Králíci bývají mazliví a užijí si s nimi i menší děti. Pořízení každého zvířete samozřejmě provází i pořízení vybavení pro zvíře, krmiva, podestýlky či pelechu, hraček a podobně. Vše můžete vybrat s dítětem, tak aby bylo zapojeno do péče již od počátku.
Co dělat, pokud se o zvíře nemůžete starat a děti už nejeví zájem? Prekérní situace, která často vede k odloženým a uvázaným psům, kteří smutně hledí do davu. Tak takhle opravdu ne. Pokud se rozhodnete si zvíře pořídit, je ideální, aby už u vás zůstalo. V opačném případě je na vás najít vhodné páníčky.