Kdy je ten správný čas na hypotéku?
Hypotéka je v současnosti nejvíce využívaný úvěrový produkt, každoročně se pro něj jen u nás rozhodne tisíce lidí. Pro získání úvěru je však zapotřebí splnit hned několik podmínek, které se navíc každým rokem ještě více zpřísňují. Za tím vším stojí nařízení České národní banky a to ještě nepočítáme vlastní podmínky, které si stanovuje každý poskytovatel sám. Každým rokem tak žádostí přibývá, ale stejně tak přibývá i počet těch zamítnutých. Za tímto faktem je ovšem zapotřebí hledat spíše složitou legislativu než neochotu bank.
Ten správný čas na hypotéku přichází ve chvíli, kdy je žadatel schopen plnohodnotně splácet závazky, které bude případně vůči poskytovateli mít. Pokud bychom měli tuto větu zobecnit, jednalo by se přibližně o věk kolem 30 let. To už má totiž banka jisté povědomí o vaší finanční situaci a je tak schopna lépe odhadnout, zda si hypotéku můžete dovolit. Samozřejmě se situace může v průběhu let měnit, ale bez rizika není zisk.
Nejnižší věk, kdy je možné žádat o jakýkoliv úvěr, je zákonem daný – plnoletost. Nejvyšší věková hranice již zákonem nijak stanovená není, je však možné se řídit doporučením České národní banky. Ta stanovuje věkovou hranici 65 let, do kdy by měly být všechny závazky vůči bankám splaceny. Jedná se však pouze o doporučení, a proto řada bank i nebankovním subjektů na něj nebere zřetel. Není tak žádnou výjimkou setkat se i s vyšší věkovou hranicí. Pokud však chcete mít na splácení alespoň 20 let, není radno příliš otálet a sjednat si hypotéku nejvýše do 45 let. I když vám banka dovolí splácet hypotéku i v pozdním věku, vaše příjmy na její splácení nemusí stačit.
Není zapotřebí se spoléhat jen na bankovní sektor, ale zvážit můžete i nebankovní hypotéku. Nabídne sice benevolentnější podmínky, ale za vyšší úrokovou sazbu. Pro rizikové žadatele se však jedná o možná jedinou šanci na úvěr.