Jak založit volnou živnost
Ze své zkušenosti můžu prozradit, že se jedná opravdu o jednoduchou záležitost, která vám mnoho času nezabere a vy se můžete plně věnovat svému nápadu ať je jakýkoli. Zde nabízím svou zkušenost.
Na úplném začátku
V dnešní době opravdu doporučuji zřídit datovou schránku, skrze kterou velice jednoduše komunikuji s úřady a nemusím objíždět jednotlivá pracoviště. Se založením vám pomohou místa zvaná CzechPoint. Zřizovací místo najdete například na pobočkách České pošty.
JRF (jednotný registrační formulář)
Pro založení oprávnění OSVČ jsem si nejdříve musel vyplnit JRF (jednotný registrační formulář), který najdete na internetových stránkách ministerstva průmyslu a obchodu. Formulář si můžete stáhnout a vytisknout. Jeho vyplnění je velice snadné. Doporučuji taktéž vyplnit části formuláře, které dávají souhlas s registrací u zdravotní pojišťovny (platba zdravotního pojištění) a na České správě sociálního zabezpečení (platba sociálního pojištění). Tím zajistíte, že příslušná místa budou mít informaci o změně a vy už se nemusíte nikam trmácet.
Kam dále?
Po vyplnění jsem se přesunul na místní živnostenský úřad. Na úřadě mi velice příjemná obsluha příslušného oddělení pomohla s nejasnými body formuláře. Poradila, co bych v začátcích neměl podcenit a byla připravená na mé všetečné dotazy. Poté jsem již zaplatil povinný poplatek 1000 Kč. Celé sezení netrvalo déle než několik minut.
Po schůzce jsem byl zaregistrován. Svou činnost jsem mohl započít jakmile vstoupí v platnost.
Co mohu očekávat?
Za několik dní jsem obdržel dopis ze zdravotní pojišťovny o výši záloh pojistného. Česká správa sociálního zabezpečení mi výši záloh poslala skrze jmenovanou datovou schránku. Stačilo již založit trvalé příkazy s obdrženými údaji a měl jsem hotovo.
Jsem připraven
Na základě datumu, který jsem v JRF vyplnil, mohu podnikat jako osoba samostatně výdělečné činná a plně se věnovat své tvorbě.